Zapraszamy do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, która umożliwia nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej.

System ACADEMICA udostępnia publikacje cyfrowe dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem dedykowanej końcówki systemu informatycznego (komputera – terminala), który znajduje się w Czytelni dla dorosłych naszej biblioteki.

Aby skorzystać z interesującej publikacji wystarczy przyjść do Czytelni i zarejestrować się w systemie. Z publikacji chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie na miejscu w naszej bibliotece po zalogowaniu się, natomiast publikacje z domeny publicznej są dostępne także poza biblioteką.

Czytelnik może kopiować do notatnika jedynie niewielkie fragmenty tekstu – około 2 strony standardowego maszynopisu na 1 sesję. System nie daje możliwości kopiowania całych plików, jak również ich drukowania.

Zalety korzystania z systemu ACADEMICA:

• Bezpłatny dostęp do ponad 2 500 000 publikacji naukowych.
• Stale rozbudowywane zasoby serwisu uzupełniane o najnowsze publikacje naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy.
• Możliwość korzystania z publikacji w miejscu zamieszkania lub edukacji.
• Natychmiastowy dostęp do potrzebnej książki/czasopisma.
• Nieograniczony dostęp (również z komputerów prywatnych) do publikacji należących do domeny publicznej.
• Możliwość uzupełnienia zbiorów o każdą publikację ze zbiorów Biblioteki Narodowej - opcja „Sugestia”.
• System całkowicie bezpłatny zarówno dla biblioteki, jak i czytelników.

Szczegóły korzystania z zasobu ACADEMICA określa regulamin.

Zachęcamy do zapoznania się z Podręcznikiem Czytelnika.

Poruszanie się po ACADEMICE ułatwi też samouczek on-line.

Academica