Biblioteka w Goleniowie wraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, zapraszają 4 grudnia o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z BŁAŻEJEM TORAŃSKIM, dziennikarzem, publicystą, autorem książki: „Knebel. Cenzura w PRL-u”.

Książka „Knebel. Cenzura w PRL-u” jest publikacją przełomową. Bowiem po raz pierwszy od 40 lat odkłamuje obowiązującą w przestrzeni publicznej „bajeczkę dla grzecznych dzieci” o cenzurze – zarówno tej peerelowskiej jak i postpeerelowskiej.

Błażej Torański specjalizuje się w wywiadach. Nie przypadkowo więc jego książka składa się z 20 wywiadów. O cenzurę pytał autor 20 rozmówców, w tym: prof. Zbigniewa Romka (specjalistę z dziedziny cenzury w PRL-u), Krzysztofa Zanussiego (reżysera), Adama Zagajewskiego (poetę), Ernesta Brylla (poetę i pisarza), prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza (seksuologa), Andrzeja Krauzego (rysownika) i Tomasza Strzyżewskiego (demaskatora cenzury). Każdy z nich opowiadał o swoich relacjach z cenzurą, oceniał zjawisko i mówił o jego wpływie na swoją twórczość. Rok 2016 przyniósł publikację dwóch jego pierwszych książek. Oprócz tej o cenzurze PRL wydał także „Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy” (wspólnie z Marcinem Jakubem Szymańskim).

Autor „Knebla” jest absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Magisterium zrobił z historii doktryn politycznych i prawnych na kierunku administracji. W stolicy Dolnego Śląska był również działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Swoje teksty publikował na portalu SDP, w „Dzienniku Łódzkim”, „Wprost”, „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej” czy „Gazecie Bankowej”. Pracował także jako rzecznik prasowy. Obecnie jest publicystą tygodnika „Do Rzeczy”.

Aktualności i wydarzenia

  • Wszystkie
  • Aktualności
  • Dla Dzieci
  • Relacje
  • Zapowiedzi
  • Znani Goście
load more hold SHIFT key to load all load all