Biblioteka w Goleniowie zaprasza na wyjątkowe spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, autorem książki "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Spotkanie z pisarzem i wieloletnim sekretarzem Noblistki odbędzie się w piątek, 20 września 2019 r. o godz. 17.00.

Kiedy w 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla, genialna poetka nie była w stanie poradzić sobie z nową sytuacją – gratulacje, telefony i propozycje spotkań płynące z całego świata nie miały końca. Jedynym ratunkiem wobec „sztokholmskiej tragedii” – jak zwykła nazywać zamieszanie związane z tym zaszczytnym wyróżnieniem – było zatrudnienie energicznej, wykształconej, kulturalnej i w ogóle „odpowiedniej” osoby. Z poręczenia przyjaciół wybrano młodego wówczas absolwenta Uniwersytetu Jagielońskiego Michała Rusinka.
Decyzja okazała się trafiona – Michał Rusinek (zwany przez poetkę jej „pierwszym sekretarzem”– co nie koniecznie ma się kojarzyć wyłącznie z liczebnikiem) doskonale spełniał swoje obowiązki, a jednocześnie nie zaniedbywał osobistego rozwoju – dziś jest literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, doktorem hab. nauk humanistycznych, wykładowcą. Jest także wykonawcą spadku po zmarłej w 2012 r. poetce oraz zawiaduje fundacją noszącą jej imię.
Michał Rusinek przyjeżdża do Goleniowa aby opowiedzieć o Wisławie Szymborskiej, jej twórczości i życiu po Noblu. Z pewnością będzie to opowieść w jej „duchu” i stylu, czego zwiastunem jest już sam tytuł wydanej właśnie książki Nic zwyczajnego…
Serdecznie zapraszamy zarówno wiernych czytelników niepowtarzalnej poezji Wisławy Szymborskiej, sympatyków Michała Rusinka, jak i wszystkich miłośników kultury.

Aktualności i wydarzenia